info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

تفاوت درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا

پزشکی یکی از حساس ترین رشته ها به شمار رفته و متخصصان این رشته بعلت اینکه بر اساس ماهیت شغلشان، به طور مستقیم با جان و سلامت انسان ها سر و کار داشته و مسئولیت بزرگی دارند، در اکثر کشورها از درآمد و شرایط کاری مناسبی برخوردارند.  از این رو نظام سلامت کشورهای مختلف دنیا در زمینه اعطای مجوز کار به آنان سختگیری فراوانی صورت می دهند. شرایط درآمدی پزشکان نیز در کشورهای مختلف، یکسان نیست، اما همان طور که ذکر شد، در اغلب کشورها پزشکان از پردرآمد ترین اقشار جامعه به حساب می آیند. برخی از پزشکان جهت دستیابی به شرایط درآمدی و کیفیت زندگی بهتر و همچنین ساختن آینده ای بهتر برای خانواده شان، به مهاجرت می اندیشند و برای انتخاب کشور مناسب مهاجرت کاری خود باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرند. یکی از اصلی ترین فاکتورها در این زمینه، میزان درآمد پزشکان در کشورهای مختلف است که حتما باید مورد مقایسه قرار گیرد. از آنجا که کانادا و آمریکا دو مورد از اصلی ترین مقاصد مهاجرت کاری پزشکان به حساب می آیند، بر آن شدیم در این مطلب به مقایسه درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا پرداخته و با توجه به تفاوت نرخ ارز این دو کشور، تفاوت درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا را بیان نماییم.پزشکان ایرانی نیز مانند سایر همتایان خود از نقاط مختلف دنیا در صورتی که قصد ورود به بازار کار آمریکا و کانادا را داشته باشند، باید مدارک تحصیلی خود را در این کشورها معادل سازی نمایند تا بتوانند مجوز کار در نظام سلامت این کشورها را اخذ کنند. البته هموطنان عزیزمان که در هر یک از این دو کشور به تحصیل رشته پزشکی پرداخته باشند، می توانند بدون نیاز به معادل سازی مدارک، در کشور دیگر به طبابت مشغول شوند و مدارکشان مورد تایید است. بعنوان مثال فردی که به تحصیل در کانادا در رشته پزشکی پرداخته باشد، فارغ از ملیتش، برای کار در نظام سلامت آمریکا مشکلی ندارد و مدارک وی در آمریکا نیز مورد تایید خواهد بود و بالعکس این مورد نیز برای فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا در کشور کانادا نیز صادق است.

 

درآمد پزشکان در کانادا

در پروسه مهاجرت پزشکان به کانادا، متقاضیان باید مدارک خود را برای ارزشیابی در این کشور ارائه دهند تا به مجوز طبابت دست یابند و بتوانند به کار پزشکی مشغول شوند. پروسه معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا، بسیار پیچیده است و پزشکان عزیز پس از ارائه مدرک زبان اول باید در آزمون آزمون ابتدایی ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکی در کانادا به نام MCCEE که مخفف Medical Council of Canada Evaluating Exam  می باشد شرکت نمایند و در صورت قبولی پروانه طبابت در کانادا را که به LMCC  معروف است و مخفف Licentiate of the Medical Council of Canada می باشد را دریافت نمایند. برای مهاجرت پزشکان به کانادا، علاوه بر آزمون ذکر شده باید پزشکان محترم در آزمون MCCQE که مخفف Medical Council of Canada Qualifying Exam می باشد نیز شرکت کرده و دو مرحله آن نمره قبولی را اخذ نمایند.

به منظور مقایسه درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا، ابتدا به درآمد پزشکان در کانادا اشاره می نماییم. در کشور کانادا نیز مانند اکثر کشورهای دنیا، پزشکی از پردرآمدترین مشاغل به حساب می آید. بر اساس آمار ارائه شده، در سال 2021 میانگین درآمد پزشکان در سال اول کاری در کشور کانادا، حدود 116 هزار دلار کاناداست که حدود 5 برابر میانگین درآمد کل مشاغل با سابقه کاری کم در این کشور است. میانگین درآمد پزشکان در کانادا به طور کلی چیزی حدود 300 هزار دلار کاناداست که البته در استان های مختلف این کشور متفاوت می باشد. بهترین استان این کشور از نظر درآمد برای پزشکان، پرنس ادوارد می باشد که میانگین درآمد پزشکان در آن حدود 449 هزار دلار کانادا در سال است. در استان کبک این رقم 400 هزار دلار کانادا و در استان انتاریو نیز حدود 401 هزار دلار کانادا می باشد. میانگین درآمد پزشکان در کانادا در استان نوااسکوشیا کمترین مقدار است و چیزی حدود 301 هزار دلار کانادا در سال است. میانگین درآمد متخصصان برخی تخصص های پزشکی در کشور کانادا به شرح ذیل است:

درآمد پزشکان متخصص جراحی پیوند قلب در آمریکا: به طور میانگین حدود 565 هزار دلار آمریکا

درآمد پزشکان متخصص جراحی مغز و اعصاب در آمریکا: به طور میانگین حدود 260 هزار دلار آمریکا

درآمد پزشکان متخصص ارتوپدی در آمریکا: به طور میانگین حدود 415 هزار دلار آمریکا

درآمد پزشکان متخصص اورولوژی در آمریکا: به طور میانگین حدود 408 هزار دلار آمریکا

پزشکان عمومی در کشور کانادا به طور میانگین 287 هزار دلار کانادا درآمد دارند. البته این میزان به صورت ناخالص بیان شده و باید کسورات قانونی و مالیات نیز از آن کسر شود. به عنوان مثال چشم پزشکان در کشور کانادا درآمدی حدود 676 هزار دلار کانادا در سال به صورت ناخالص به دست می آورند که پس از کسر مالیات، درآمد خالص آنان حدود 418 دلار کانادا خواهد شد.

 

درآمد پزشکان در آمریکا

آمریکا نیز یکی از کشورهاییست که بیشترین نیاز را به نیروی کار متخصص در بخش بهداشت و درمان و نظام سلامت دارد. از این رو فرصت مهاجرت کاری پزشکان از سراسر دنیا به کشور آمریکا فراهم است. به طور کلی درآمد پزشکان در آمریکا نسبت به هزینه های زندگی در این کشور بسیار مناسب است و شرایط درآمدی آنان نسبت به همتایانشان در کشورهای اروپایی، بسیار بهتر است. اما ورود به بازار کار آمریکا برای پزشکان تحصیل کرده سایر نفاط دنیا به جز کانادا، با دشواریهای فراوانی همراه است.

اولین مرحله برای معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکی در آمریکا، شرکت در آزمون ارزشیابی USMLE است که آزمونی 3 مرحله ای می باشد و مراحل ابتدایی آن در کشورهای بسیاری در دنیا از جمله کشورهای همسایه خودمان برگزار می شود. اما مساله مهم مرحله آخر آن است که در خود کشور آمریکا برگزار می شود و حضور پزشک داوطلب در خاک آمریکا برای شرکت در آزمون ارزشیابی الزامی است.

البته پیش از شرکت در این آزمون باید پیش نیاز آن یعنی ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند تافل یا آیلتس نیز الزامی است. برای مهاجرت پزشکان به آمریکا و ورود این عزیزان به کار طبابت در این کشور، باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 ارائه گردد. از یاد نبریم که برای شرکت در خود آزمون ارزشیابی نیز پزشکان محترم نیاز به تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند تا بتوانند از پس این آزمون دشوار بر بیایند.

اما تفاوت قابل توجهی بین درآمد پزشکان در آمریکا که تخصص های بالا و سابقه شغلی زیادی دارند با یک پزشک عمومی با سابقه کاری کم وجود دارد. به عنوان مثال پزشکان عمومی با تجربه کاری کم در این کشور به طور میانگین چیزی حدود 202 هزار دلار آمریکا درآمد دارند. میانگین درآمد پزشکان متخصص در آمریکا چیزی حدود 313 هزار دلار آمریکا است. البته درآمد پزشکان با تخصص های مختلف نیز در کشور آمریکا متفاوت است.

 

به طور کلی با مقایسه درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا، می توان به بالاتر بودن درآمد این افراد در کشور آمریکا پی برد. اما باید در نظر داشت که میزان مالیات بر درآمد در کشور کانادا پایین تر است، اما بر اساس قوانین فدرال، میزان درآمد و مالیات در هر استان کشور کانادا با استان های دیگر متفاوت است. در نهایت پزشکان عزیز باید علاوه بر تفاوت درآمد پزشکان در کانادا و آمریکا، شرایط دیگری همچون آب و هوای این دو کشور، شرایط زندگی و تحصیل در آمریکا و کانادا برای خانواده آنان و سایر فاکتورها را نیز در هنگام انتخاب مقصد مهاجرت کاری خود در نظر بگیرند.

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب آماده ارایه مشاوره در خصوص انواع ویزای کار و اقامت کاری پزشکان و متخصصان مشاغل دیگر در کلیه کشورهای دنیا از جمله کانادا و آمریکا می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را پر نمایید:

021-88662180

فرم مشاوره

اینستاگرام ماکانال ما

  • تفاوت درآمد پزشکان در کانادا و آمریکامطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top