info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

مقایسه هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشورهای مختلف

سالهاست که بیشترین رقابت در آزمون سراسری دانشگاه های کشور در رشته های علوم پزشکی و به ویژه رشته های پزشکی و دندانپزشکی برقرار است و درصد قابل توجهی از داوطلبان، رویای ورود به این رشته ها را در سر دارند. اما طبیعتا چون ظرفیت دانشگاه های کشورمان در این رشته های تحصیلی بسیار محدود است، اکثر این داوطلبان شانس ورود به دوره های تحصیل این رشته های محبوب را بدست نمی آورند. در میان این افراد، آنان که شرایط تحصیل در خارج از کشور را دارند، برای دستیابی به رویای خود، سختی جلای وطن را به جان می خرند. باید در نظر داشت که رشته دندانپزشکی برای تحصیل، از رشته های گران در اکثر نقاط دنیا محسوب می شود. طبیعتا برای اکثر این افراد نیز تحصیل در کشورهایی که هزینه تحصیل پایین تر است، دارای مطلوبیت بیشتری می باشد. در این مطلب قصد داریم به مقایسه هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشورهای مختلف بپردازیم تا جوانان عزیز مشتاق تحصیل این رشته بتوانند با اطلاعات کامل تری، دست به انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی خود بزنند.هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش

اعتبار دانشگاه های کشور اتریش در رنکینگ های بین المللی بسیار بالاست و همچنین امکان کار در سیستم بهداشت و درمان پیشرفته این کشور پس از تحصیل دندانپزشکی در اتریش و در نهایت، امکان اخذ اقامت این کشور زیبا و آرام عضو اتحادیه اروپا، مناسب بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش نیز یکی دیگر از مزیت های تحصیل این رشته محبوب و پرطرفدار در این کشور است. در این کشور، هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی با سایر رشته های تحصیلی تفاوتی ندارد و در کلیه دانشگاه های دولتی اتریش می توان این رشته را مانند سایر رشته های تحصیلی با شهریه ای حدود 750 یورو در هر ترم تحصیلی، معادل حدود 1500 یورو در هر سال، تحصیل نمود. البته ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در اتریش اصلا ساده نیست و داوطلبان باید در آزمون ورودی شرکت کنند. در ضمن سهمیه ای محدود برای داوطلبان خارجی برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در اتریش در نظر گرفته شده که این خود، بیشتر کار را برای ورود به این دوره های تحصیلی، سخت می کند.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی

اغلب جوانان ایرانی که قصد تحصیل رشته دندانپزشکی در خارج از کشور را دارند، ترجیح می دهند این رشته را به زبان انگلیسی تحصیل کنند. اما با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیل دندانپزشکی و همینطور سایر رشته ها در دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان، تنها چند گزینه مناسب پیش روی این عزیزان قرار دارد و یکی از اصلی ترین آن ها تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی است. می دانیم که خود اخذ مدرک زبان انگلیسی معتبر همچون آیلتس نیز یکی دیگر از موانع پیش روی مشتاقان تحصیل در خارج از کشور بوده است. اما برای ورود به دوره های تحصیل در اسلواکی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز وجود ندارد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی نیز نسبتا مناسب است و چیزی حدود 11500 یورو در سال می باشد. با توجه به اینکه این کشور عضو اتحادیه اروپا، عضو پیمان بولونیا نیز هست، مدارک تحصیلی دریافت شده در دانشگاه های این کشور، در سایر کشورهای اروپایی پیشرفته عضو این پیمان از جمله آلمان و اتریش هم مورد تایید است. از این رو افرادی که به تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های این کشور بپردازند، تنها با داشتن مدرک زبان آلمانی و بدون نیاز به معادل سازی مدارک، می توانند در کشورهای آلمان و اتریش به طبابت بپردازند و مدرک دندانپزشکی آنان در این کشورها نیز مورد تایید می باشد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

در سال های اخیر به علت کاهش ارزش پول ملی کشورمان و همچنین مشکلاتی که در اخذ ویزای دانشجویی بسیاری از کشورها برای جوانان ایرانی پیش آمده، تحصیل در روسیه به یکی از بهترین گزینه های پیش روی جوانان ایرانی مشتاق تحصیل در خارج از کشور تبدیل گردیده است. طبیعتا بیشتری این افراد مشتاق تحصیل دندانپزشکی در روسیه هستند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه بسته به دانشگاه متفاوت است و بین 6500 تا 10000 دلار متغیر است. البته  افرادی که قصد داشته باشند دوره پادفک برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی نیز در دانشگاه های مختلف این کشور هزینه ای حداقل 5000 دلار دارد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

امکان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هم در دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی این کشور برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. همچنین امکان تحصیل هم به زبان ترکی استانبولی و هم انگلیسی فراهم است. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی این کشور معمولا با هزینه معقول بین 2 تا 3 هزار دلاری در سال امکانپذیر است. اما هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی این کشور ممکن است تا بیش از 20 هزار دلار در سال نیز بالا رود. برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به زبان ترکی، باید از پس آزمون YOS ترکیه و برای ورود به این دوره ها به زبان انگلیسی، باید از پس آزمون SAT ترکیه با موفقیت برآمد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کرواسی

دوره های تحصیل رشته دندانپزشکی در کرواسی نیز در سال های اخیر متقاضیان فراوانی دارد و ورود به آنها کاملاً رقابتی است. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کرواسی باید مدارک تحصیلی و ریز نمرات دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی دندانپزشکی خود را همراه با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی، ارائه نمایند تا بتوانند برای شرکت در آزمون ورودی رشته دندانپزشکی کرواسی ثبت نام نمایند. برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در کرواسی در دانشگاه زاگرب، آزمون ورودی کاملا رقابتی برگزار شده و دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، و ریاضیات دبیرستانی از متقاضیان امتحان گرفته می شود و افرادی که حداقل نمره لازم را کسب نمایند، شایسته ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه به حساب خواهند آمد. اما راه ساده تری نیز برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه زاگرب کرواسی وجود دارد و آن شرکت در دوره های پری مدیکال یا پیش دانشگاهی دندانپزشکی در کالج این دانشگاه است که در پایان آن افرادی که بتوانند مدرک MCAT با نمره حداقل 9 را کسب نمایند، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی رشته دندانپزشکی کرواسی وارد دوره های تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه زاگرب خواهند شد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در کرواسی در تنها دانشگاه رتبه دار این کشور که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز قرار دارد، برای دانشجویان شهروند خود این کشور و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با سایر دانشجویان متفاوت است. هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کرواسی در دانشگاه زاگرب برای دانشجویان ایرانی که اتباع خارج از اتحادیه اروپا به حساب می آیند، سالانه 10 هزار یورو می باشد از آنجا که دوره های تحصیل دندانپزشکی در کرواسی 6 ساله می ‌باشد، می‌ توان گفت مجموع هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کرواسی در کل دوره، چیزی حدود 60 هزار یورو است. همچنین یک دانشجوی مشغول به تحصیل دندانپزشکی در کرواسی، باید از پیش برای هزینه های زندگی دانشجویی خود نیز برنامه ریزی کرده باشد. هزینه زندگی دانشجویی در شهر زاگرب، پایتخت کرواسی چیزی حدود 500 یورو در ماه خواهد بود که بر اساس سبک زندگی دانشجو می تواند متفاوت باشد. این رقم شامل هزینه های ایاب و ذهاب، خورد و خوراک، پوشاک، اینترنت و موبایل می باشد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان

طبیعتا همانند کشور اتریش، افرادی که به تحصیل در آلمان در رشته دندانپزشکی و سایر رشته ها مشغول می شوند، اغلب سودای کار پس از تحصیل در بازار کار این کشور را داشته و در نهایت هم به اخذ اقامت این کشور می اندیشند. متقاضیان ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در آلمان باید بتوانند از پس آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه های آلمان که متقاضیان فراوانی دارد، با موفقیت برآیند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان از اصلی ترین مزیت های تحصیل دندانپزشکی در این کشور است. زیرا شهریه این دوره ها در دانشگاه های دولتی ایالت های مختلف این کشور چیزی بین 1000 تا 2000 یورو در سال است که در مقایسه با اکثر کشورهای پیشرفته و به ویژه کشورهای انگلیسی زبان، تقریبا رایگان به حساب می آید.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه های تحصیل به طور کلی در کشورهای انگلیسی زبان، بسیار بالاست. در میان رشته های تحصیلی، دندانپزشکی و دندانپزشکی به طور معناداری از سایر رشته ها گران تر نیز هستند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و در دانشگاه های دولتی، مقداری کمتر و در دانشگاه های خصوصی، بیشتر است. این رقم در دانشگاه های این کشور پیشرفته و مهاجرپذیر بین 151 تا 268 هزار دلار کانادا برای کل دوره تحصیل 4 ساله متفاوت می باشد که رقم بسیار بالایی به حساب می آید. هنوز هم برخی خانواده ها با تمکن مالی بالا برای اینکه فرزندانشان از طریق تحصیل بتوانند به اقامت دائم کانادا دست یابند، حاضرند چنین هزینه ای را متقبل شوند. البته باید در نظر داشت که دانشجویان نخبه شاغل به تحصیل در دانشگاه های کانادا، می توانند از بورسیه های متنوعی نیز برخوردار شوند.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در هند

هند هم سالهاست به عنوان یکی از مقاصد تحصیل دندانپزشکی و رشته های مرتبط با آن در میان جوانان ایرانی به حساب می آید. از اصلی ترین دلایل استقبال از تحصیل دندانپزشکی در هند، نسبتا مناسب بودن هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در هند، سالانه چیزی بین 15 تا 22 هزار دلار آمریکاست.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

دوره های تحصیل دندانپزشکی در مجارستان 6 سال به طول می انجامد و هزینه شرکت در این دوره ها بسته به دانشگاه محل تحصیل، بین 6 تا 17 هزار یورو در سال متفاوت می باشد. یک دانشجو به طور میانگین ماهانه 600 یورو نیز در این کشور، هزینه زندگی باید بپردازد که البته بسته به سبک زندگی، می تواند این رقم پایین تر یا بالاتر باشد. افرادی که قصد تحصیل در مجارستان در رشته دندانپزشکی را دارند، می توانند در دوره های پری مدیکال در مجارستان نیز شرکت کرده و خود را برای ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی آماده کنند.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا نیز در سالهای اخیر از بهترین گزینه ها برای دانشجویان ایرانی مشتاق تحصیل در خارج از کشور به شمار می رفته است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا چیزی بین 500 تا 3000 یورو در سال به طور میانگین است. علاوه بر این یک دانشجوی مشغول به تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا باید چیزی حدود 4 تا 5 هزار یورو در سال نیز برای هزینه های زندگی دانشجویی خود در نظر بگیرد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس

تحصیل در انگلیس با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیل در این کشور، در سال های اخیر زیاد برای جوانان ایرانی امکانپذیر نبوده و تنها افرادی که تمکن مالی بالایی دارند شانس ورود به دانشگاه های این کشور پیشرفته را پیدا می کنند. البته در این کشور، طیف وسیعی از بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته می شود که دانشجویان ایرانی هم در صورت نشان دادن استعداد خود می توانند از آن ها بهره مند گردند. ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در انگلستان در دانشگاه های نامدار و رتبه دار این کشور بسیار سخت و رقابتی است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در انگلیس، چیزی حدود 29 هزار پوند در سال است و این دوره ها نهایتا 5 سال به طول می انجامد.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

تحصیل در آمریکا میز با توجه به بالا بودن هزینه های تحصیل در این کشور و مشکل در اخذ ویزای دانشجویی، در سال های اخیر زیاد برای جوانان ایرانی امکانپذیر نبوده و تنها افرادی که تمکن مالی بالایی دارند شانس ورود به دانشگاه های این کشور پیشرفته را پیدا می کنند. البته در این کشور، طیف وسیعی از بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته می شود که دانشجویان ایرانی هم در صورت نشان دادن استعداد خود می توانند از آن ها بهره مند گردند. ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در آمریکا در دانشگاه های نامدار و رتبه دار این کشور نیز بسیار سخت و رقابتی است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در آمریکا، چیزی بین 151 تا 269 هزار دلار در کل دوره 4 ساله است.

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا

استرالیا را بسیاری بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان به حساب می آورند. بازار کار این کشور برای پزشکان، فرصت های زیادی را در بر دارد و شرایط کاری پزشکان و درآمد آنان نیز در این کشور زیبا و مهاجر پذیر بسیار مناسب است. از این رو استقبال از فرصت تحصیل دندانپزشکی در استرالیا بسیار زیاد است. اما همانند انگلیس، کانادا و آمریکا، در این کشور انگلیسی زبان نیز هزینه های تحصیل به طور کلی و هزینه های تحصیل رشته دندانپزشکی به صورت ویژه، بسیار بالاست و هر کسی از عهده پرداخت آن بر نمی آید. به این علت و همچنین به دلیل وجود مشکل در اخذ ویزای دانشجویی، جوانان ایرانی در سال های اخیر، کمتر موفق شده اند وارد دوره های تحصیل در دانشگاه های این کشور پیشرفته شوند. البته در این کشور، طیف وسیعی از بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان نخبه در نظر گرفته می شود که دانشجویان ایرانی هم در صورت نشان دادن استعداد خود می توانند از آن ها بهره مند گردند. ورود به دوره های تحصیل دندانپزشکی در استرالیا در دانشگاه های نامدار و رتبه دار این کشور نیز بسیار سخت و رقابتی است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در استرالیا که بین پنج تا هفت سال به طول می انجامد، چیزی بین 50 تا 80 هزار دلار استرالیا در سال می باشد.

 

در پایان لازم به ذکر است جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزا و مسائل مربوط به تحصیل رشته های علوم پزشکی در کشورهای مختلف و تعیین وقت مشاوره می توانید با شماره موسسه مهاجرتی پرگاس پارس در ساعات اداری تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را تکمیل فرمایید:

021-88662180

فرم مشاوره

اینستاگرام ماکانال ما

  • مقایسه هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشورهای مختلفمطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top