info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

دانشگاه مونترال کانادا

یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا که هر سال در رنکینگ های بین المللی حائز رتبه های عالی شده و از 5 دانشگاه برتر این کشور بوده است، دانشگاه مونترال یا Université de Montréal می باشد که در شهر مونترال در استان کبک قرار گرفته است. تاسیس دانشگاه مونترال کانادا به سال 1878 میلادی باز می گردد و به عنوان یک دانشگاه عمومی یا دولتی فرانسوی زبان شناخته می شود. توسعه کمی و کیفی چشمگیری در طول این مدت در این دانشگاه حاصل شده و این دانشگاه در حال حاضر با بیش از 7400 عضو هیئت علمی و بیش از 4500 کارمند اجرایی، به بیش از 68 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف، خدمات علمی، آموزشی و پژوهشی ارائه می نماید. بیش از 34500 دانشجوی دانشگاه مونترال کانادا در مقطع کارشناسی و الباقی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل مشغول هستند. پردیس اصلی دانشگاه مونترال کانادا در ناحیه شمالی کوهستان رویال قرار گرفته است. پیر ترودو پانزدهمین نخست وزیر کشور کانادا که پدر جاستین ترودو نخست وزیر فعلی این کشور است نیز بخشی از تحصیلات خود را در این دانشگاه سپری کرده است و از مشاهیر تحصیل کرده در دانشگاه مونترال محسوب می شود.شرایط پذیرش دانشگاه مونترال کانادا

به منظور اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مونترال کانادا می بایست حتما مدرک زبان فرانسوی معتبر اخذ نمود. زیرا تقریبا تمامی دوره های ارائه شده در این دانشگاه به زبان فرانسوی ارائه می شوند. طبیعتا شرایط پذیرش دانشگاه مونترال کانادا مانند سایر دانشگاه های معتبر این کشور است و متقاضیان باید پیش از ددلاین اعلام شده در سایت این دانشگاه، مدارک لازمی که برای اخذ پذیرش در هر رشته و مقطع تحصیلی خواسته شده را ارائه نمایند.

 

رتبه دانشگاه مونترال کانادا

از اصلی ترین مواردی که مشتاقان تحصیل در خارج از کشور برای انتخاب دانشگاه محل تحصیل خود در نظر می گیرند، رتبه بین المللی دانشگاه مورد نظر است. طبیعتا تحصیل در یک دانشگاه با رتبه بین المللی عالی می تواند شانس بیشتری برای دستیابی به موقعیت های شغلی بهتر، پس از اتمام تحصیل را برای دانشجویان در پی داشته باشد. از این رو مشتاقان تحصیل در کانادا نیز سعی می کنند در بهترین دانشگاه های این کشور که صاحب رتبه های بین المللی بالاتری هستند، تحصیل کنند. یکی از بهترین دانشگاه های این کشور که همواره رتبه بین المللی فاخری را در سال های مختلف در رنکینگ های بین المللی به خود اختصاص داده است، دانشگاه مونترال کانادا می باشد. برای تبیین بهتر اعتبار این دانشگاه و ارزش تحصیل در این دانشگاه، قصد داریم رتبه دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های دنیا و دانشگاه های این کشور را بر اساس رنکینگ موسسه معتبر کیو اس در یک بازه زمانی 4 ساله، از سال 2019 تا 2022 خدمتتان ارائه نماییم.

بر اساس اعلام موسسه کیو اس در سال 2019، رتبه دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های این کشور 6 و در میان دانشگاه های دنیا 149 بوده است. در سال 2020، رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های این کشور با یک پله رشد نسبت به سال قبل و کنار زدن دانشگاه مک مستر کانادا، 5 بوده و این دانشگاه رتبه 137 را در میان دانشگاه های دنیا از آن خود کرده است. در سال 2021،  رتبه دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاههای این کشور، با یک پله رشد نسبت به سال قبل، 4 بوده و این دانشگاه با چند پله صعود رتبه 118 دانشگاه های دنیا را از آن خود کرده است. در آخرین رتبه بندی موسسه  کیو اس که برای سال 2022 میلادی اعلام شده، رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های این کشور همچنان 4 بوده است. دانشگاه مونترال در این سال موفق شده بالاتر از دانشگاه هایی همچون دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن، دانشگاه کوئینز در کینگستون و دانشگاه کلگری قرار گیرد. در این رده بندی بهترین دانشگاه کانادا به ترتیب دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا، می باشند. در سال 2022، رنکینگ بین المللی دانشگاه مونترال با صعود چند پله ای مواجه شده و رتبه 111 دانشگاه های دنیا را از آن خود کرده است.

در رتبه بندی موسسه معتبر تایمز نیز رتبه دانشگاه مونترال کانادا در سال 2021 در میان دانشگاه های دنیا 73 بوده است. همچنین بر اساس دیگر رنکینگ معتبر دانشگاه های دنیا که به سیستم رتبه بندی شانگهای مشهور است، رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا در سال های 2017 تا 2020 همواره بین 151 تا 200 بوده است.

دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا برای انتخاب دانشگاه خود در سایر کشورها، معمولاً همین رنکینگ های معتبر را ملاک عمل قرار می دهند. اما دانشجویان ایرانی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیل خود در خارج از کشور به ایران بازگشته و در وطن خود مشغول به کار شوند، علاوه بر در نظر داشتن این رنکینگ ها می بایست دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه های مورد تایید در ایران انتخاب نمایند تا مدارکشان در ایران قابل ارزشیابی باشد. برای تحصیل رشته های علوم پزشکی و مرتبط با نظام سلامت و سیستم بهداشت و درمان در خارج از کشور، مرجع رسمی تایید دانشگاه ها وزارت بهداشت می باشد و دانشجویان باید به  روزترین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارتخانه را برای همان سال تحصیلی ملاک عمل خود قرار دهد. خوشبختانه همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، نام دانشگاه مونترال کانادا همانند سال های قبل، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای سال تحصیلی 2021 2022 دیده می ‌شود و هموطنان عزیزمان که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی ارائه شده در این دانشگاه را داشته و بخواهد پس از اتمام دوره تحصیل خود به ایران باز گردند و در وطن خود مشغول به کار شوند، مشکلی در زمینه معادل سازی و ارزشیابی مدارک تحصیلی خود در ایران نخواهند داشت. در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران نیز در چند سال اخیر همواره نام این دانشگاه قرار داشته است. در آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید این وزارتخانه که برای سال تحصیلی 2020 2021 اعلام شده و باید معیار انتخاب دانشگاه برای مشتاقان تحصیل رشته های غیر پزشکی در خارج از کشور قرار گیرد، دانشگاه مونترال به عنوان یک دانشگاه ممتاز یا گروه الف محسوب شده و مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان آن در ایران قابل ارزشیابی می باشد.

 

رشته های دانشگاه مونترال کانادا

این دانشگاه دارای 6 دانشکده اصلی است که در قالب این دانشکده ها، رشته های دانشگاه مونترال کانادا به دانشجویان ارائه می شود. این دانشکده ها و دپارتمان های زیرمجموعه هر یک از آن ها، عبارتند از:

- دانشکده پزشکی: این دانشکده بیش از هر دانشکده پزشکی دیگری در کانادا، دوره‌ های متنوع علوم پزشکی  ارائه می نماید.

- دانشکده دندانپزشکی: این دانشکده، مرکزی پیشرو در زمینه تحقیقات دهان و دندان است. بیش از نیمی از دندانپزشکان فعال در استان کبک کانادا در این دانشکده معتبر تحصیل کرده ‌اند.

- دانشکده داروسازی: دانشجویان شاغل به تحصیل در این دانشکده، با تمرکز بر تحقیقات عملی به یادگیری علوم جدید در زمینه داروسازی می پردازند.

- دانشکده پرستاری: این دانشکده، رشته‌ های متعدد و جدیدی در تمامی مقاطع (از کارشناسی تا دکتری) ارائه می نماید. شیوه تحقیقاتی پویا و همکاری آن با شبکه گسترده ‌ای از موسسات درمانی وابسته این دانشکده را در تربیت بیشترین تعداد پرستار در استان کبک و در جوامع فرانسوی زبان (در سراسر جهان) یاری نموده است.

- دپارتمان حرکت ‌شناسی: این دپارتمان از جمله مراکز تحقیقاتی پیشرو در زمینه علم حرکت ‌شناسی بوده و در مرکز یکی از بزرگترین مجموعه‌ های ورزشی کشورکانادا قرار گرفته است.

- دانشکده بینایی ‌سنجی: این دانشکده در زمینه تحقیقاتی و آموزش بالینی از شهرت زیادی برخوردار بوده و تنها دانشکده فرانسوی زبان بینایی ‌سنجی در کانادا است. این دانشکده همچنین تنها دانشکده فرانسوی زبان جهان است که مدرک دکترای حرفه‌ ای در زمینه تخصصی بینایی ‌سنجی ارائه می ‌دهد.

- دانشکده بهداشت عمومی: این دانشکده دارای گسترده‌ ترین طیف آموزش بهداشت عمومی در کانادا و در کل جوامع فرانسوی زبان است. این مرکز همچنین با بسیاری از مراکز تحقیقاتی و بیش از ۵۰ مرکز اینترنتی همکاری نزدیک دارد.

- دانشکده دامپزشکی: این دانشکده در مرکز منطقه ‌ای که به تحقیقات در زمینه محصولات کشاورزی و سلامت حیوانات قرار گرفته و تنها دانشکده فرانسوی زبان دامپزشکی در آمریکای شمالی است.

- دانشکده هنر و علوم: این دانشکده دارای ۲۵ دپارتمان، مدرسه و مؤسسه بوده و هدف آن، ارتقاء سطح درک دانشجویان از طبیعت و علوم انسانی است.

- دانشکده آموزش: تربیت مدرس و انجام مطالعات در زمینه روش ‌ها و تئوری‌ های آموزش و سیستم های آموزشی از جمله وظایف عمده و کلیدی این دانشکده است.

- دانشکده طراحی محیط زیست: دانشجویان در این دانشکده می آموزند که چگونه محیط اطراف خود از اشیاء تا شهرها را در ذهن تصور کرده و شکل بدهند. این دانشکده رشته‌ هایی همچون: معماری، برنامه‌ ریزی شهری، طراحی صنعتی، معماری منظر و طراحی داخلی را ارائه می نماید.

- دانشکده موسیقی: دانشکده موسیقی دانشگاه مونترال کانادا، آهنگسازان، نوازندگان و موسیقی‌ شناسان بلندآوازه بین ‌المللی را گردهم آورده تا از این طریق، تحقیقات و نوآوری در زمینه موسیقی (از سبک باروک تا موسیقی دیجیتال) را توسعه دهد.

- پلی ‌تکنیک مونترال: پلی ‌تکنیک مونترال، دانشکده ‌ای فنی مهندسی است که دوره ‌های مختلفی مانند: مهندسی شیمی، برق، کامپیوتر، مکانیک، فیزیک، عمران و دیگر رشته ‌های مهندسی را ارائه می ‌دهد.

- دانشکده HEC مونترال: دانشکده مدیریت و کسب ‌و کار HEC مونترال، دوره‌ های متنوعی را در رشته‌ های مختلف تحصیلی مانند: مدیریت اجرایی کسب ‌و کار، حسابداری، مدیریت، امور مالی و… در تمام مقاطع تحصیلی برگزار می ‌کند.

- دانشکده حقوق: این دانشکده به آموزش سطح بالای دانشجویان در دو گرایش مهم رشته حقوق یعنی قانون مدنی و حقوق عرفی شهرت دارد.

- دانشکده مطالعات تکمیلی (Continuing Education) : دانشکده مطالعات تکمیلی تنها دانشکده آموزش بزرگسالان در کبک بوده و براساس نیازهای بازار کار طراحی شده است.

 

تحصیل پزشکی در دانشگاه مونترال

همان طور که ذکر شد، این دانشگاه مطرح کشور کانادا هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد و از این نظر برای افرادی که قصد کار پس از اتمام دوره تحصیل پزشکی در وطن را دارند، مناسب است و هم از اعتبار بین المللی بالایی به ویژه در زمینه پزشکی برخوردار است و فارغ التحصیلان آن هم شانس کار در کانادا و هم در سایر نقاط دنیا را خواهند داشت. از این رو و با توجه به هزینه های بالای تحصیل پزشکی در دانشگاه مونترال ، داوطلب برای ورود به این دوره ها بسیار است.

موسسات رتبه بندی دانشگاه های دنیا، همه ساله علاوه بر رنکینگ کلی، رتبه بندی موضوعی را نیز برای هر رشته در میان دانشگاه های دنیا ارائه می دهند. برای نشان دادن ارزش بالای تحصیل پزشکی در دانشگاه مونترال ، در این بخش به رتبه این دانشگاه معتبر کانادا در میان دانشگاه های این کشور و دانشگاه های سراسر دنیا در زمینه تخصصی پزشکی در یک دوره 4 ساله، از 2018 تا 2021 اشاره می نماییم.

بر اساس اعلام موسسه کیو اس در سال 2018، رتبه دانشگاه مونترال در میان دانشگاه های کانادا در زمینه تخصصی پزشکی، 5 و در میان دانشگاه های دنیا بین 51 تا 100 بوده است. در سال 2019، رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های این کشور در زمینه تخصصی پزشکی همچنان 5 بوده و این دانشگاه در میان دانشگاه هار دنیا در زمینه پزشکی، رتبه ای بین 51 تا 100 را به خود اختصاص داده که رتبه جهانی آن نسبت به سال قبل نیز ثابت بوده است. در سال 2020،  رتبه دانشگاه مونترال در میان دانشگاههای کانادا در زمینه تخصصی پزشکی همچنان 5 بوده و این دانشگاه باز هم رتبه ای بین 51 تا 100 را در میان دانشگاه های دنیا در زمینه تخصصی پزشکی از آن خود کرده است. در آخرین رتبه بندی موسسه  کیو اس که برای سال 2021 میلادی در زمینه تخصصی پزشکی اعلام شده، رنکینگ دانشگاه مونترال کانادا در میان دانشگاه های این کشور مجددا پنجم بوده است. در این رده بندی بهترین دانشگاه کانادا به ترتیب دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه کلگری، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه اتاوا، دانشگاه دالهاوزی، دانشگاه لاوال، دانشگاه کوئینز در کینگستون، دانشگاه وسترن، دانشگاه منیتوبا، دانشگاه شربروک، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه نیوفاندلاند و دانشگاه کنکوردیا بوده اند که همگی در میان 650 دانشگاه برتر دنیا در زمینه پزشکی، حائز رتبه شده اند. در سال 2021، رتبه بین المللی دانشگاه مونترال کانادا در زمینه تخصصی پزشکی در میان دانشگاه های دنیا 66 بوده است.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا

درست همانند سایر دانشگاه های کشور کانادا، هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا نیز برای دانشجویان بین المللی بسیار بالاست و به همین علت در سال های اخیر، تعداد دانشجویان ایرانی که وارد این کشور شده اند به شکل فزاینده ای رو به کاهش نهاده است. هموطنان عزیز پیش از اقدام برای اخذ پذیرش بایذ با مراجعه به ساییت دانشکده مربوطه خود، با هزینه تحصیل در دانشگاه مونترال کانادا آشنایی کافی پیدا کرده و در صورت داشتن تمکن مالی کافی اقدام نمایند. اما باید در نظر داشت که به طور کلی هزینه تحصیل در استان کبک کانادا نسبت به سایر استان های این کشور کمتر است.

امکان کار و اخذ اقامت دائم پس از تحصیل نیز در خود استان کبک و در نهایت در کل کشور کانادا برای تحصیل کردگان این دانشگاه مهیاست. در این کشور شرایط بازار کار بسیار عالیست و حتی استارتاپ های جدیدی نیز همه ساله در زمینه های مختلف راه اندازی می شوند که خود به افزایش فرصت های شفلی کمک می نماید. دولت این کشور نیز با طراحی برنامه ویزای استارتاپ کانادا، سعی دارد کارآفرینان نخبه و صاحب ایده را به این کشور کشانده و رونق بیشتری در بازار کار کانادا ایجاد نماید. این ویزا بشدت مورد استقبال کارآفرینان قرار گرفته و با توجه به اینکه به آنان از این طریق اقامت دائم کانادا اعطا می شود، رقابت زیادی نیز بین آنان برای دستیابی به آن ایجاد شده است. برخی کارآفرینان ایرانی نیز در سال های اخیر موفق به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ویزای استارت آپ شده اند.

 

بورسیه دانشگاه مونترال

به دانشجویان بین المللی این دانشگاه تعداد معدودی بورسیه دانشگاه مونترال تعلق می گیرد که البته باید در نظر داشت با وجود بورسیه نیز هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور همچنان برای بسیاری از هموطنانمان بسیار زیاد است. شرایط اخذ بورسیه دانشگاه مونترال کانادا برای دانشجویان بین المللی در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است و در برخی مقاطع تحصیلی و در برخی رشته ها، بورسیه ها و کمک هزینه های بیشتری برای اعطا به دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته شده است. این بورسیه ها بین 1000 تا 10000 دلار هستند.

 

 

در پایان لازم به ذکر است جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و ویزا و مسائل مربوط به تحصیل رشته های مختلف در دانشگاه های کانادا از جمله دانشگاه مونترال و تعیین وقت مشاوره می توانید با شماره موسسه مهاجرتی پرگاس پارس در ساعات اداری تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را تکمیل فرمایید:

021-88662180

فرم مشاوره

اینستاگرام ماکانال ما

  • دانشگاه مونترال کانادامطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top